Prowadzenie firmy bez posiadania samochodu firmowego może być uciążliwe. Wiele przedsiębiorstw może świadczyć usługi zdalnie, ale nawet wtedy warto posiadać auto, którym można pojechać na spotkanie z klientem czy dostarczyć dokumenty do urzędu. Zakup samochodu firmowego to poważne przedsięwzięcie. W zależności od tego, jaki pojazd będzie nam potrzebny, może on kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. W jaki sposób można sfinansować zakup auta firmowego?
Gotówka, kredyt a może leasing?
Można wyróżnić trzy głównie wykorzystywane sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu. Jednym z nich jest kupienie potrzebnego auta za wolne środki, którymi dysponuje firma. Samochód na firmę można również wziąć w leasingu, ale tutaj warto wiedzieć, że firma leasingująca będzie wymagała wpłaty własnej oraz płacenia za najem pojazdu w comiesięcznych ratach przez minimum dwa lata w wypadku leasingu operacyjnego. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują samochodu osobowego lub dostawczego i chcą nim dysponować przez kilka lat, a później zmienić auto na kolejne.
Innym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Jest on dostępny nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla osób prywatnych. Biorąc kredyt, można sfinansować zakup dowolnego pojazdu, zarówno nowego, jak i używanego. Na kredyt można kupić również pojazdy przywiezione do kraju z zagranicy. Ponadto kredyt samochodowy ma niższe oprocentowanie niż np. popularny kredyt gotówkowy, co sprawia, że jest ciekawą alternatywą.
Jaka firma może dostać kredyt na samochód?
O różnych metodach finansowania zakupu samochodu przez firmę można przeczytać tutaj: https://samochodowy-kredyt247.pl/. Tak samo jak osoba prywatna, która bierze kredyt w banku, tak i firma składająca wniosek o udzielenie kredytu samochodowego będzie przez tę instytucję odpowiednio zweryfikowana. Szansę na kredyt samochodowy mają zatem firmy, które wykażą wiarygodność kredytową i zdolność finansową do spłaty zobowiązania.
Nie ma jednak różnicy, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka. Najbardziej istotne staje się wykazanie wiarygodności kredytowej, która jest przez bank sprawdzana na podstawie działalności firmy, jej wyników finansowych, a także terminowości spłaty innych zobowiązań, jeśli takie występują. Uzyskanie kredytu samochodowego będzie więc możliwe i dla JDG, i dla wielkiego przedsiębiorstwa, które chce zakupić flotę pojazdów, o ile bank uzna, że potencjalny klient jest wiarygodny.
Czy opłaca się wziąć kredyt samochodowy na zakup auta firmowego?
Na to pytanie warto odpowiedzieć na kilka sposobów. Przede wszystkim biorąc pod uwagę wszystkie formy finansowania zakupu firmowego auta, kredyt samochodowy jest relatywnie tani. Jego oprocentowanie jest o wiele niższe niż kredytu gotówkowego, a co za tym idzie – samo zobowiązanie będzie tańsze w spłacie. Można wybrać również różne rodzaje kredytu np. kredyt z ratą balonową czy kredyt kilkuratowy, np. 4 x 25%, a więc klient ma do wyboru kilka opcji, z których można wybrać tę najłatwiejszą do spłaty.
Kredyt samochodowy ma też korzyści podatkowe. Warto pamiętać, że kupując auto na kredyt, można rozliczyć aż 75% kosztów eksploatacyjnych, a do tego dochodzi jeszcze możliwość amortyzacji pojazdu, w zależności od tego, jaki rodzaj kredytu uzyskamy. Wprowadzając taki samochód jako środek trwały do ewidencji, można też do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć odsetki od raty kredytu płaconej co miesiąc. Dlatego też może to być rozsądny sposób na sfinansowanie zakupu firmowego samochodu i jednoczesną optymalizację podatków w przedsiębiorstwie.
Odchodząc od kwestii rachunkowych, wzięcie kredytu samochodowego na pojazd jest też korzystne, ponieważ nie musimy jednorazowo opłacać wysokiego kosztu zakupu auta. Kredytując całą kwotę zakupu, możemy spłacać zakupiony samochód w dogodnych ratach, które będą łatwe do spłaty, a po zakończeniu umowy o kredyt samochód przejdzie automatycznie na własność firmy.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kupno-samochodu-na-firme-jednoosobowa-warto-wiedziec
https://www.ksiegowiprzyszlosci.pl/artykuly/2022/3/4/Samochod-osobowy-na-firme-jaka-metode-zakupu-wybrac
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-samochodowy-dla-firm-czy-warto/