Seiko kontra Atlantic – starcie gigantów

przez | 23 listopada 2021

Szwajcarska precyzja czy japońska klasyka? Wybór nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej, że pojedynek dotyczy mistrzów w swoim fachu, którym ciężko przypisać błędy w procesie produkcji oferowanego przez siebie towaru. Wśród amatorów zegarków perfekcyjnej jakości znajdą się zapewne fani jednej jak i drugiej firmy a ich argumenty mogą stanowić twardy orzech do zgryzienia dla strony przeciwnej.

Zegarek Atlantic – wybitna jakość Swiss Made

„Chodzić jak w szwajcarskim zegarku” to powiedzenie, które każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu. Oznacza ono tyle, co działać bardzo dokładnie, precyzyjnie, niezawodnie. Czego chcieć więcej od idealnego zegarka? Czy słowo „szwajcarski” znalazło się w tym powiedzeniu przez przypadek? Oczywiście, że nie. Szwajcarscy producenci zegarków są na rynku niebywale rozchwytywani. Charakterystycznymi cechami wytworzonych przez nich zegarków jest precyzja, dopieszczenie najdrobniejszych szczegółów, wysoka jakość wykorzystywanych w procesie produkcji materiałów, a także odporność na czynniki zewnętrzne i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Ciężko zatem dziwić się skojarzeniu, że szwajcarski zegarek jest synonimem luksusu i przepychu. Obecnie rynek luksusowych zegarków szwajcarskich ma do zaoferowania szeroki wachlarz produktów, wśród których znaleźć można zegarki zarówno damskie jak i męskie. Oprócz klasycznej elegancji dostępne są modele bardziej wyszukane, wręcz biżuteryjne lub te dedykowane konstruowane dla profesjonalistów. Jednym  z przedsiębiorstw produkującym szwajcarskie zegarki jest Atlantic. Firma została założona w 1888 r. przez  Eduarda Kummera. Na polskim rynku zegarki Atlantic pojawiły się w roku 1950 i przez długi okres czasu należały do najlepiej sprzedającej się marki na rynku zegarków.

Zegarek Seiko – japońska legenda zegarkowa

W języku japońskim słowo „seiko” oznacza sukces i znakomitość. Te słowa idealnie wpisują się w politykę firmy i stanowią kwintesencję charakterystyki oferowanych przez nich zegarków. Firma została założona w 1881 r. przez Kintaro Hattori, który początkowo otworzył  sklep i serwis, a następnie fabrykę. Przedsiębiorstwo skupiało się pierwotnie na produkcji zegarów ściennych, natomiast trzy lata później do oferty dorzucili również zegarki kieszonkowe. Zapotrzebowanie na zegarki kieszonkowe była tak duża, że Hattori podjął się próby wyprodukowania pierwszego zegarka Seiko. Fabryka firmy uległa zniszczeniu w 1923 r. w wyniku trzęsienia ziemi. Nie udało się uratować ponad tysiąca zegarków, które czekały w kolejce na naprawę. Mimo przeciwności losu, kilka miesięcy później Hattori wznowił działalność i pierwszą partię wyprodukowanych zegarków ofiarował klientom, których zegarki spłonęły, stając się tym samym żywą legendą.

Japońska firma Seiko za cel stawia sobie podtrzymywanie tradycji, co jednak nie wyklucza podejmowania przez nich nowych wyzwań. Seiko tworzy własne kolekcje zegarków, a do najpopularniejszych z nich należą Seiko 5, Prospex, Astron i Presage. Każda z kolekcji jest wyjątkowa a to co je łączy to dokładność, trwałość i wysokiej jakości materiały. Seiko w produkcji zegarków stawia na innowacyjne rozwiązania i czerpie z nowinek technologicznych pełną garścią. Na przykład wyprodukowana przez nich linia zegarków Kinetic opiera się na energii kinetycznej ruchu ciała. Jeżeli zegarek nie był noszony przez kilka dni, ruch wskazówek ustaje.

Zegarek na rękę – szwajcarski, czy japoński?

Decydując się na kupno zegarka z wyższej półki niewątpliwie należy uzbroić się w cierpliwość. Szeroka gama dostępnych na rynku produktów stawia nas przed trudnym wyborem. Takie firmy jak Seiko i Atlantic są godnymi siebie rywalami, a oferowane przez nich zegarki cechuje wytrzymałość i precyzja. Każda z tych marek ma w swoim asortymencie takie modele, które mogą o włos wyprzedzić konkurencję, by ostatecznie wyrównać szanse w ogólnym zestawieniu. To, czy nasza uwaga skupi się na konkretnej firmie zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań i preferencji, którymi kierujemy się podczas wyboru zakupionego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.