Poznaj objawy cukrzycy typu 1

przez | 17 lutego 2022

Cukrzyca typ 1 jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób autoimmunologicznych wśród młodych osób. Przez ostatnich 15 lat liczba osób, u których zdiagnozowana została cukrzyca typu 1 podwoiła się. Zwraca uwagę, że rośnie częstotliwość jej wykrywania u dzieci do 6 roku życia. Cukrzyca typ 1 to choroba, która zmienia życie małego pacjenta i całej jego rodziny, wymagając dostosowania się do nowej sytuacji, zmiany diety oraz wprowadzenia nowych nawyków. W naszym poradniku podpowiadamy, na jakie objawy zwrócić uwagę i kiedy udać się na badania sprawdzające, czy mamy do czynienia z cukrzycą.

Cukrzyca typ 1 – przyczyny 

Cukrzyca typ 1 to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy niszczy komórki trzustki odpowiadające za produkcję insuliny, w związku z czym organizm nie jest w stanie jej wytworzyć samodzielnie. Przyczyna występowania tej choroby nie jest jeszcze znana. Wskazuje się, że może mieć podłoże genetyczne – na cukrzycę typu 1 zapadają osoby, które mają predyspozycję. Dziedziczone jest obciążenie, a nie sama choroba – dlatego nie każda osoba mająca w rodzinie historię cukrzycy, również na nią zachoruje. Zachorować może też dziecko zdrowych rodziców, którzy przekazali mu geny z predyspozycją. Jako dodatkowe czynniki ryzyka wskazuje się też czynniki jak: niedobór witaminy D, przewlekły stres, zbyt wczesne włączanie do diety mleka krowiego czy choroby wirusowe.

Cukrzyca typ 1 – objawy, które powinny zwrócić uwagę

Wśród objawów, na które należy zwrócić uwagę, a po ich wystąpieniu udać się do lekarza, znajdują się zwiększone pragnienie przez całą dobę, częste oddawanie dużych ilości moczu – również nocą, utrata masy ciała, zmęczenie i senność oraz wydobywający się z ust zapach acetonu. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę to efekt działania zbyt dużego poziomu cukru we krwi. Chudnięcie z kolei jest następstwem niewłaściwego trawienia cukru – zamiast do komórek, zostaje on we krwi. Zapach acetonu czy kwaśnych jabłek to wynik wzmożonego spalania cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.