Na co uważać, trenując piłkę nożną?

przez | 22 marca 2022

Miłośników piłki nożnej nie brakuje, jest ich wielu na całym świecie. Niektórzy traktują ten sport jako hobby, aktywność fizyczną sprawiającą mnóstwo radości. Z kolei inni zajmują się tym profesjonalnie, czyli zawodowo. Trzeba mieć na uwadze to, że gra w piłkę nożną jest sportem kontuzjogennym. Bardzo ważne okazuje się zatem, aby dobrze przygotować się do niej pod kątem wyposażenia i znajomości podstawowych zasad. Znaczenie ma dobór odpowiedniego stroju, obuwia, sprzętu.

O czym powinna pamiętać każda osoba grająca w piłkę nożną? 

Jako że w przypadku piłki nożnej nietrudno o kontuzję, trzeba zadbać o to, aby temu przeciwdziałać. Wiele osób zapomina o robieniu rozgrzewki, co niestety wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu negatywnych skutków ubocznych. Rozgrzewka to kluczowy element każdego treningu. Na szczególną uwagę zasługują mięśnie i stawy, które są najbardziej obciążone podczas gry w piłkę nożną. Trzeba odpowiednio przygotować ciało do nadmiernego wysiłku fizycznego, co pozwoli uchronić się przed kontuzją, która nierzadko uniemożliwia kontynuowanie treningów. Kolejną kwestią jest to, aby dobrać właściwe buty do piłki nożnej. Należy kierować się rodzajem nawierzchni, po której będzie się biegać. Inne obuwie jest polecane do gry na hali sportowej, trawie czy sztucznym boisku. Jeśli ktoś gra w futsal, to najlepsze będą halówki. Z kolei do gry na trawie przeznaczone są lanki. Rozgrywki odbywają się na sztucznym boisku wymagają zakładania żwirówek. Wszystko to ma ogromne znaczenie, bo wpływa na wygodę, bezpieczeństwo, przyczepność, zwrotność. 

Co należy mieć na uwadze w przypadku piłki nożnej? 

Gra w piłkę nożną wymaga dobrania odpowiedniego stroju. Niezbędne są oczywiście spodenki i koszulka piłkarska. Ubrania powinny być wykonane z materiałów dobrze przepuszczających powietrze, co zapewnia skórze oddychalność. Należy wybierać tkaniny przyjemne w dotyku, dobrze odprowadzające wilgoć. Znaczenie ma to, aby strój zapewniał wygodę, pozwalał na swobodne wykonywanie ruchów. Musi zostać od dopasowany do pory roku, aktualnych warunków atmosferycznych, miejsca uprawiania sportu. Nie można zapomnieć również o różnych środkach zwiększających bezpieczeństwo typu ochraniacze piłkarskie. Nie ma znaczenia, jak długo ktoś gra w piłkę nożną i na jakim poziomie są jego umiejętności, zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. 

 

Ochraniacze piłkarskie zmniejszają ryzyko doznania kontuzji łydki, kości piszczelowej i strzałkowej. Osoby aktywne fizycznie muszą zadbać również o regenerację, która jest kluczowa po każdym treningu i meczu. Godne polecenia są profesjonalne masaże, stosowanie rollerów, wizyty w saunie. Warto regularnie chodzić do fizjoterapeuty. Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli uchronić się przed problemami zdrowotnymi, poważnymi kontuzjami. Bardzo ważna jest dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze. Unikać powinno się żywności wysokoprzetworzonej, rafinowanych cukrów i tłuszczów. Niezwykle istotne będzie zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli przyjmowanie wystarczającej ilości płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.