Wycieczki w góry – dlaczego warto zabierać dzieci na wycieczki krajoznawcze?

przez | 10 listopada 2021

Czy słyszeliście kiedyś stwierdzenie, że dzieci i góry to złe połączenie? Albo pogląd, zgodnie z którym maluchy należy zabierać nad morze? Jednak co zrobić, gdy dorośli uwielbiają piesze wędrówki po górach – czy trzeba z nich zrezygnować, aż pociecha osiągnie wiek nastoletni? Wcale nie! Dziś opowiadamy, dlaczego górskie wycieczki są odpowiednie dla wszystkich dzieci, bez względu na wiek.

Aktywność fizyczna zawsze w cenie

Jedną z podstawowych zalet regularnych wycieczek górskich jest możliwość skorzystania z ciekawej formy aktywności fizycznej. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że ucieszą się z niego zarówno kilkuletnie dzieci, jak i te pociechy, które wkraczają już w wiek nastoletni.

Wspinanie się pod górę i późniejsze schodzenie w dół pobudza wiele partii mięśniowych, a co za tym idzie – umożliwia zadbanie o doskonały stan ciała. Uwaga – pamiętaj, że nie tylko dorośli powinni być odpowiedni ubrani w góry. Rozwijające się stopy Twojej latorośli także wymagają specjalnej ochrony, dlatego zainwestuj w górskie buty dziecięce, które odpowiednio podtrzymają kostkę i zapewnią stabilność całej nogi.

Zdrowy zastrzyk świeżego powietrza dla najmłodszych

Jesteś rodzicem dziecka lub dzieci, które są zbyt małe, by samodzielnie wędrować po górach? Nic straconego! W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę specjalnych, górskich nosideł, które umożliwiają przebywanie prostych tras z dzieckiem na plecach. Nawet najmłodsze maluchy mogą skorzystać ze świeżego powietrza, które pomoże dotlenić organizm i wzmocnić odporność dziecka.

Możliwość wszechstronnego rozwoju

Górskie wycieczki to nie tylko rozwój fizyczny (choć ten jest oczywiście bardzo istotny), ale również możliwość pozyskania wiedzy z wielu innych dziedzin. Najprostszym przykładem jest choćby fizyka i to, że zdecydowanie ciężej jest wchodzić pod górkę niż z niej schodzić.

Dodatkowo, maluch może poznawać wiele nazw roślin czy zabytków, jakie można zobaczyć zmierzając pod górkę. Wszystko to jest cenną lekcją, która pozwoli dziecku lepiej poznać otaczający je świat.

Czas rodzinny zdrowy dla psychiki dziecka

Niewątpliwą zaletą wspólnych wycieczek – nie tylko tych górskich – jest także doskonały wpływ na psychikę dziecka. Cały okres, kiedy maluch dorasta i staje się nastolatkiem, a potem osobą pełnoletnią ma prowadzić do samodzielności, jednak człowiek uzyskuje ją stosunkowo późno w porównaniu z innymi ssakami. Co za tym idzie – wspólnie spędzony czas ma niebagatelne znaczenie zarówno dla kilkulatka, jak i dziecka, które pierwszą klasę podstawówki ukończyło ładnych kilka lat temu.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wybierając się na wycieczkę z pociechą, należy bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie. Dzieci nie mają takich samych umiejętności motorycznych co osoby dorosłe, bowiem wciąż je zdobywają. Dlatego nawet jeśli jesteś doświadczonym piechurem, wybieraj prostsze trasy, dostosowane do wieku Twojego dziecka. Zadbaj także o odpowiedni ubiór dla Twojej pociechy: wygodne, bezpieczne buty dziecięce i ubranie na cebulkę, które można dopasować do panujących warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.