Praca kierowcy ciężarówki

przez | 25 lipca 2022

Zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek rośnie wraz z poprawą sytuacji gospodarczej. Kierowcy ciężarówek są bardzo poszukiwani w różnych branżach, w tym w handlu detalicznym, spedycji i logistyce. Praca kierowcy ciężarówki zazwyczaj wymaga posiadania ważnego prawa jazdy i akceptowalnej historii prowadzenia pojazdu. Od magazynowania towarów do przewozu ładunków, rola kierowcy ciężarówki jest niezbędna dla prawie każdej firmy.

Ciężarówka – jak często robić przegląd techniczny

Praca kierowcy ciężarówki różni się w zależności od rodzaju ładunku i typu ciężarówki. Kierowcy ciężarówek mogą jeździć z jednego miasta do drugiego lub z centrum dystrybucji do różnych punktów sprzedaży detalicznej. Ponadto, kierowca ciężarówki może być odpowiedzialny za rozładowanie ciężarówki w magazynie i przeładowanie jej w celu dostarczenia do innego miejsca. Praca kierowcy ciężarówki może wiązać się z prowadzeniem ciężarówki, która wymaga specjalnych umiejętności, takich jak pojazd z niskim łóżkiem (część ciężarówki, która jest na ziemi i podtrzymuje ładunek), ciężarówka chłodnia lub ciężarówka z dźwigiem. Prowadzenie ciężarówki z niskim łóżkiem wymaga specjalnych umiejętności, ponieważ kierowca musi być w stanie cofnąć ciężarówkę do doku załadunkowego bez uderzenia w drzwi górne doku. Kierowcy ciężarówek chłodni muszą znać wszystkie zasady i przepisy, które dotyczą utrzymywania żywności w niskiej temperaturze. Kierowcy ciężarówek z dźwigami muszą posiadać specjalne licencje.

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

Dla międzynarodowych kierowców ciężarówek obowiązkowe są coroczne przeglądy techniczne. Przepisy dotyczące odpowiedzialności kierowcy wymagają, aby hamulce, światła, opony, układ kierowniczy i zawieszenie ciężarówki były bezpieczne. Za każdą stwierdzoną usterkę podczas kontroli ITD naliczane są kary pieniężne. Za cykliczne przeglądy odpowiada okręgowa stacja kontroli pojazdów, która znajduje się praktycznie w każdym większym mieście.

Serwis ciężarówek

Okręgowa stacja kontroli pojazdów jest placówką, która przeprowadza inspekcje bezpieczeństwa pojazdów. Wiele z takich placówek czynne jest całodobowe tak, aby dostosować się do ruchu ciężarówek. Niektóre z nich oferują także serwis samochodów ciężarowych.

Istnieje wiele powodów, dla których ciężarówka może potrzebować serwisu. Najczęstszym z nich jest konserwacja: Ciężarówka będzie miała określony przebieg, przy którym powinna być serwisowana, a jeśli osiągniesz ten punkt, najlepiej jest ją sprawdzić, zanim stanie się problemem. Innym częstym powodem, aby uzyskać serwisowanie ciężarówki jest wypadek lub kolizja, która uszkodziła ciężarówkę. Serwis TIR powinien być robiony regularny tak, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierowcy jak i otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.