Poradnik: co zwiedzić i gdzie nocować w Szczecinie?

przez | 18 listopada 2021

Szczecin to bardzo interesujące miasto zlokalizowane przy ujściu Odry do Morza Bałtyckiego. Znajduje się w nim wiele atrakcji dla całej rodziny, ciekawych zabytków i doskonałych terenów na wypoczynek. Warto tam pojechać nie tylko na weekend, ponieważ może zabraknąć czasu, aby zobaczyć wszystkie polecane miejsca.

Pomysły na zwiedzanie w Szczecinie

Poznawanie stolicy województwa zachodniopomorskiego najlepiej rozpocząć od historycznego centrum, czyli Starego Miasta. Działania wojenne sprawiły, że ucierpiało niemal 90% zabytkowej zabudowy. Jednak wiele zabytków zostało odrestaurowanych, w tym Ratusz Staromiejski i piękne kamieniczki. Dlatego można poczuć klimat dawnego Szczecina.

Obowiązkowym punktem jest wizyta w renesansowym Zamku Książąt Pomorskich, znajdującym się na Wzgórzu Zamkowym. Przeoczyć go nie sposób, ponieważ góruje nad miastem i już z daleka przyciąga wzrok swoimi jasnymi murami i wieńczącymi wieże zielonymi hełmami. To dawna siedziba władców Księstwa Pomorskiego, czyli Gryfitów. Obecnie pełni funkcje kulturalne.

Niedaleko Zamku Książąt Pomorskich jest Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, uznawana za drugi pod względem wysokości kościół w naszym kraju, a zarazem jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina. Wyjątkową popularnością cieszą się też położone nad Odrą Wały Chrobrego, z których można podziwiać panoramę miasta.

Rodzinny weekend w Szczecinie

Dzieci niekoniecznie mogą zachwycić się zabytkami miasta, ale już Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne z pewnością wzbudzą zainteresowanie. Na pierwszym z tych szlaków o nazwie „II wojna światowa” można poznać techniki budowania schronów, a także zobaczyć, jak wyglądało życie w takim obiekcie, kiedy na ziemię spadały bomby. Druga trasa o nazwie „Zimna Wojna” jest swoistą lekcją historii powojennej.

Dla maluchów zakochanych w zwierzętach obowiązkowa wydaje się wizyta w słynnej Papugarni Carmen, w której znajduje się ponad 30 gatunków tych ptaków z całego świata. Co ważne, dzieci nie muszą się ograniczać do podziwiania różnokolorowych papug, ale mogą je także dotknąć i nakarmić. Zadowolenie pociech gwarantowane.

Warto też zdecydować się na przejażdżkę tramwajem wodnym, a przy ładnej pogodzie udać się na kąpielisko nad Jeziorem Dębie. Niezwykłą atrakcją na obrzeżach miasta jest Jezioro Szmaragdowe o charakterystycznym zielonym zabarwieniu ze względu na zawartość węglanu wapnia. W malowniczej okolicy można się natknąć na sztuczną grotę oraz podziemia zabudowań wojskowych z lat 30. i 40. ubiegłego wieku.

Wygodne nocowanie, czyli hotel Szczecin

Oczywiście trzeba też zadbać o komfortowy nocleg, ale z tym na pewno nie ma większych problemów. Hotele w Szczecinie są zadbane, zlokalizowane w różnych częściach miasta. Wiele z nich daje do dyspozycji gości nie tylko gustownie urządzone, często klimatyzowane pokoje i restauracje ze smakowitymi potrawami, ale także basen, place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjno-rozrywkowe. W takim miejscu można naprawdę wypocząć po całym dniu zwiedzania atrakcji stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.