Planujesz remont? Dowiedz się, jakie są rodzaje ścian w mieszkaniu

przez | 18 listopada 2021

Każdy budynek składa się ze ścian – to rzecz oczywista – jednakże przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że istnieje wiele rodzajów ścian. Są one budowane w różny sposób i spełniają rozmaite funkcje, dlatego przed przystąpieniem do remontu w mieszkaniu warto zapoznać się z dwoma typami ścian, które możemy spotkać w naszym wnętrzu. Dommania.pl – wyposażenie wnętrz w jednym miejscu.

Ściana działowa

Ta przegroda jest budowana już po wzniesieniu ścian nośnych, a jej funkcją – jak sama nazwa wskazuje – jest dzielenie wnętrza na mniejsze pomieszczenia. Nie bierze ona udziału w trakcie przenoszenia ciężaru budynku, chociaż jej waga oraz rozmiary muszą być dostosowane do maksymalnej nośności stropu. Pod względem budowy są znacznie lżejsze i cieńsze od ścian nośnych (konstrukcyjnych), a ich grubość zwykle wynosi do 15 centymetrów razem z tynkiem. Sama konstrukcja zwykle jest gruba na 9 do 12 centymetrów.

Ściany działowe znacząco różnią się pod względem wykorzystanych materiałów oraz wyglądu. Możemy mieć do czynienia z konstrukcją z murowaną lub lekkim szkieletem, który zostaje następnie pokryty płytami gipsowo-kartonowymi. W nowoczesnych wnętrzach ściany działowe przyjmują wyszukane formy, takie jak przepierzenia z lameli. Chociaż takie przegrody zazwyczaj można usuwać i modyfikować bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności ze strony urzędów, warto się upewnić, czy na pewno mamy do czynienia ze ścianą działową. W przypadku starszych budynków oraz murowanych ścian działowych należy sprawdzić rozkład pomieszczeń na wyższych piętrach. Jeżeli układ ścian powtarza się na sąsiednich kondygnacjach, istnieje duża szansa, że ściana działowa pełni funkcję podpory dla położonego wyżej piętra. W takim wypadku ściany nie wolno usuwać, gdyż grozi to katastrofą budowlaną. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy bezpiecznie dokonać remontu, warto skorzystać z usług specjalisty budowlanego.

Ściana nośna

W przeciwieństwie do ściany działowej, ten mur pełni w pierwszej kolejności funkcje konstrukcyjne. Zadaniem tego typu przegrody jest przenoszenie obciążeń z dachu, wyższych pięter, balkonów oraz innych elementów budynku w stronę fundamentów. Z tego powodu ściany nośne, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są zbudowane z wytrzymałych materiałów – najczęściej jest to beton komórkowy lub ceramiki budowlane. Oprócz roli konstrukcyjnej przegrody tego typu spełniają funkcje termoizolacyjne, ognioodporne oraz zapewniają odpowiednie wytłumienie wnętrza. Z powyższych powodów przebudowa ściany nośnej wymaga zgody właściciela budynku. Nawet jeżeli prowadzimy remont w prywatnym wnętrzu, musimy zgłosić planowany remont to urzędu, a także zlecić wykonanie projektu budowlanego fachowcowi.

Jak odróżnić ścianę nośną od działowej?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na grubość. Ściany nośne są zazwyczaj masywniejsze od swoich działowych odpowiedników, a na dodatek wykonane z solidniejszych materiałów – przegroda z płyty gipsowo-kartonowej z pewnością nie pełni funkcji nośnej. Drugim wyznacznikiem jest rozłożenie pomieszczeń na sąsiednich piętrach. Ściany nośne znajdują się zwykle w tych samych miejscach, aby równomiernie rozprowadzać ciężar budynku. Jeżeli tak jest w przypadku muru, który chcemy wyremontować, trzeba założyć, że mamy do czynienia ze ścianą nośną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.