Jakich błędów unikać podczas oszczędzania?

przez | 21 listopada 2021

Oszczędzanie nie jest proste. Wiele osób deklaruje, że ma z nim problem. Trudno się temu dziwić, bo często możemy zauważyć, że ile osób tyle metod oszczędzania. Stąd też często pojawiają się odmienne zdania na temat tego co się sprawdza, a co nie. Z tego też powodu powinno się jak najwięcej mówić na temat błędów w oszczędzaniu po to, by zminimalizować ryzyko, że kolejne osoby wciąż będą je popełniać i tym samym tracić swoje oszczędności. Jakie błędy popełniane są najczęściej? Na co powinno się uważać? Jak ustrzec się przed utratą oszczędności?

Tylko pewne inwestycje

Wiele osób decyduje się inwestować swoje pieniądze w obcą walutę lub w papiery wartościowe. W ostatnich latach bardzo modne są też kryptowaluty, które czasami umożliwiają wzbogacenie się w jedną noc. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie w takie fundusze nie jest formą oszczędności. Podkreślamy, że kupując kryptowalutę lub walutę można stracić. Również papiery wartościowe nie są wcale pewną inwestycją, więc nie powinno się uważać ich za sposób na prowadzenie oszczędności. Jeżeli zależy nam na gromadzeniu pieniędzy, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tych rozwiązaniach, które dają nam 100% gwarancję tego, że nie stracimy tych zainwestowanych. Oczywiście na pierwszy ogień wychodzą nam tutaj konta oszczędnościowe. Są to konta, które zazwyczaj są oprocentowane i umożliwiają one generowanie bardzo niewielkiego przychodu z pieniędzy, które są odkładane na konto. W przypadku kont oszczędnościowych mają one działanie motywujące do odkładania pieniędzy i przechowywania ich w danym banku. Żeby mieć pewność, że pieniądze nie znikną z konta, warto wybierać właśnie te sprawdzone i pewne konta oszczędnościowe.

Dobry research przed powierzeniem oszczędności

Jednak zanim zdecydujesz się wpłacić pieniądze na jakiekolwiek konto, powinieneś wykonać bardzo dokładny ranking kont bankowych. Na jego podstawie można wyznaczyć, które banki oferują najlepsze warunki prowadzenia konta. Najczęściej konta oszczędnościowe są rachunkami darmowymi, ale oszczędności obłożone są podatkiem. Jest to jednak spore uogólnienie, bo w przypadku niektórych banków zdarzają się dodatkowe opłaty, o których często nie myśli się zakładając konto. Może się więc zdarzyć, że prowadzenie rachunku jest darmowe, ale za kolejne wpłaty lub wypłatę z niego trzeba już zapłacić. Nie jest to zbyt atrakcyjne rozwiązanie dla klienta, który chce odkładać oszczędności. Dodatkowe opłaty wiążą się przecież z tym, że oszczędności się zmniejszają. Przed zdecydowaniem się na jakiekolwiek konto, warto je porównać z innymi po to, żeby możliwe było wybranie tego z najbardziej dopasowanymi warunkami do potrzeb konkretnej osoby. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na oprocentowanie konta. Zwykle konta oszczędnościowe są oprocentowane od 0,5%  aż do 3%. Jest to jednak uzależnione od banku oraz od przechowywanej w nim kwoty. Często opłaca się przechowywać w banku większą kwotę po to, by była ona lepiej oprocentowana. Trzeba też pamiętać, że żeby oszczędności na koncie rosły to oprocentowanie konta powinno być wyższe niż poziom inflacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.