Jak działa parownica do ubrań?

przez | 15 listopada 2021

Parownica do ubrań, to idealne rozwiązanie dla zabieganych osób. Tempo życia wzrasta, ciągle narzekamy na brak czasu, próbujemy szukać rozwiązań, które pozwolą nam na jego zaoszczędzenie. Popularne stały się wielozadaniowe urządzenia kuchenne, odkurzacze samojezdne i parownice do ubrań. Jak działają i jak wykorzystać ich potencjał?

Zamiast żelazka

Jeśli myślimy o prasowaniu, przed oczami ukazuje się nam żelazko, ponieważ jest to najpopularniejsze narzędzie, wykorzystywane do usuwania zagnieceń z materiału. Na szczęście na rynku pojawiło się coś, co widywaliśmy tylko w sklepach odzieżowych, czyli parownica do ubrań. Pomimo tego, iż zadanie do wykonania jest to samo, różnią się zasadą działania.

Rodzaje parownic i sposób działania

Zanim zdecydujemy się na zakup parownicy, warto rozważyć, która jej wersja będzie dla nas bardziej przydatna. W sklepach dostępne są co najmniej dwie wersje.

  • Parownica stojąca, to typ dużo mniej mobilny niż parownica ręczna, choć z innymi zaletami. Składa się z bazy z regulacją i zbiornikiem na wodę i posiada zintegrowany wieszak, a czasem nawet deskę. Z jej korpusu wychodzi gumowy wąż, na którego końcu znajduje się głowica parowa. Konstrukcja wygląda całkiem inaczej niż w przypadku parownicy ręcznej, ale zasada działania jest niemal identyczna. Do zbiornika wlewamy wodę, urządzenie nagrzewa się i wytwarza gorącą parę z wody. Występuje tu płytka z otworami parowymi, która zabezpiecza przed kapaniem wody. Jeśli porównamy parownicę stojącą, z ręczną to przewaga stojącej jest znacząca ze względu na jej wydajność wytwarzania pary i wygładzania ubrań, większy jest również pojemnik na wodę. Stojące parownice są kosztownym wydatkiem, na który można sobie pozwolić dzięki szybkiemu kredytowi. Idealnie sprawdzi się w wieloosobowej rodzinie lub w komercyjnym zastosowaniu (sklep, firma odzieżowa, zakład krawiecki).
  • Ręczna parownica jest dużo mniejszym urządzeniem, które może kojarzyć się z dużym depilatorem lub baterią prysznicową. Taka konstrukcja związana jest z ergonomią – wszystko po to, by pozbywanie się zagnieceń było wydajniejsze. Parownicę wystarczy podłączyć do prądu, wlać wodę do zbiornika i uruchomić. W przeciągu minuty następuje proces nagrzewania. Po tym czasie dioda sygnalizuje, że można rozpocząć pracę. Parownica na bieżąco gotuje wodę za pomocą elementu grzewczego. Gorąca para wydostaje się z otworów parowych, które znajdują się na płytce parowej. Warto zwrócić uwagę, aby płytka była podgrzewana, dzięki czemu zapobiega skraplaniu się pary.

Jak widać, parownica to urządzenie, które pozwoli szybko wyprasować niemal każdą tkaninę. Ubranie zawieszamy na wieszaku, bądź kładziemy na płaskiej powierzchni w zależności od rodzaju urządzenia. Rękojeść trzymamy w pozycji pionowej lub przykładamy do prasowanej tkaniny. Zasada prostowania materiału jest nieco inna, niż w przypadku żelazka, tutaj para wodna rozluźnia włókna ubrań i je wygładza, zamiast na niego naciskać. Model ze streamerem (ręczna parownica) jest wygodniejsza, nie wymaga bowiem użycia deski do prasowania, wystarczy wieszak i kawałek płaskiej powierzchni.

Inne zalety

Wartą wspomnienia zaletą parownicy jest możliwość odświeżenia odzieży i innych domowych materiałów. Za sprawą wody i wysokiej temperatury pozbędziemy się z tkanin nieprzyjemnej woni papierosów, tłuszczu czy spalin.

Dla alergików nie bez znaczenia pozostanie fakt, że parownica potrafi uporać się z wywołującymi alergię roztoczami czy grzybami, zalegającymi w trudnych do czyszczenia materacach, dywanach i kołdrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.