Garnitur, smoking, frak – czym się od siebie różnią?

przez | 15 listopada 2021

Oficjalne wyjście wymaga nałożenia odpowiedniego rodzaju eleganckiego stroju, który jest dopasowany do okazji. Czy wiesz, że garnitur, frak i smoking to nie to samo, a co więcej – każdy z tych rodzajów ubioru będzie odpowiedni na inną okazję?

Czym jest garnitur?

Garnitur męski to strój wieczorowy, który składa się z dwóch lub maksymalnie trzech elementów – w tym drugim przypadku, ubranie ma również kamizelkę. Garnitur typowo składa się z eleganckich spodni garniturowych oraz jedno- lub dwurzędowej marynarki. Jako dodatek do garnituru w większości przypadków zakłada się krawat, choć dopuszczalne jest również nałożenie muchy. Oprócz tego, większość mężczyzn nakłada również prosty, elegancki pasek, a pod marynarkę – koszulę.

Garnitur męski daje dość dużo swobody, jeśli chodzi o dobór dodatków. O ile powinno się unikać krzykliwych wzorów, które mogłyby zepsuć powagę stroju, kolorystyka koszuli, krawata i paska są właściwie dowolne. Garnitur sprawdzi się doskonale na różnego rodzaju przyjęciach, odbywających się zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku.

Smoking – czym się charakteryzuje?

Choć w pierwszej chwili smoking może wydawać się właściwie identyczny z garniturem, wcale tak nie jest. Przede wszystkim, smokingi nosi się na oficjalnych spotkaniach, które odbywają się po zapadnięciu zmroku. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być nieco zaskakująca, ale jest także bardzo prozaiczna: smokingi zostały bowiem zaprojektowane tak, by noszący je mężczyźni prezentowali się jak najlepiej przy sztucznym oświetleniu.

Zdecydowana większość smokingów jest utrzymana w ciemnej, granatowej lub czarnej kolorystyce. W sprzedaży można jednak znaleźć smokingi tropikalne, które składają się z jasnej marynarki i ciemnych garniturowych spodni.

Co istotne, dodatki do smokingu są zdecydowanie bardziej sformalizowane niż w przypadku garnituru męskiego. Koszula powinna być biała, a spodnie nie są podtrzymywane za pomocą paska, ale szelek garniturowych. W przypadku smokingów króluje minimalizm, w związku z czym nie powinno się przesadzać z ilością dodatków.

Frak – cechy charakterystyczne

Frak pojawia się w naszym zestawieniu nie bez przyczyny: jak już zapewne zauważyłeś, ustawiliśmy te formalne stroje męskie w kolejności od najbardziej casualowego do mocno sformalizowanego. Ten typ stroju sprawdzi się podczas wyjątkowo formalnych okazji, takich jak audiencje czy spotkania dyplomatyczne.

W przeciwieństwie do smokingu i garnituru, fraka nie kupi się w większości sklepów. Tego rodzaju strój, z uwagi na jego krój, powinien być szyty na miarę. Jest to ubranie dwuczęściowe: marynarka z charakterystycznym, długim ogonem i spodnie o podwyższonym stanie zazwyczaj uzupełnia się o białą koszulę – koniecznie z francuskimi mankietami.

Dziś fraki nie cieszą się już tak dużą popularnością jak smokingi czy garnitury męskie. Tego rodzaju stroje są z reguły noszone przez dyplomatów czy arystokrację, choć zdarza się, że bywają nakładane również przez „przeciętnych” mężczyzn, którzy chcą się ubrać wyjątkowo elegancko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.