Deska snowboardowa czy narty? Który sport wybrać na tegoroczną zimę?

przez | 18 listopada 2021

Narty kontra deska to jedna z kwestii, która nie schodzi z ust miłośników białego szaleństwa. Narciarstwo oraz snowboard to najpopularniejsze spośród zimowych dyscyplin, czego dowodzą rzesze oddanych fanów na całym świecie. Która z nich będzie dla nas idealna? Poniższe zestawienie pomoże zdecydować, czy lepiej będzie się nam jeździć na desce, czy też na nartach.

Bokiem czy przodem – zasadnicza różnica

Jak łatwo zauważyć, jazda na nartach różni się od snowboardu przede wszystkim pozycją, w jakiej zjeżdżamy po stoku. W przypadku deski mamy unieruchomione obydwie nogi na wysokości kostek, przez co kierujemy pozycją tułowia. W przypadku nart w grę wchodzi koordynacja obydwu nóg oraz wyposażonych w kijki rąk. Różnice w ułożeniu ciała sprawiają, że postępy w nauce jazdy zależą od wieku oraz doświadczenia osoby. Dzieciom łatwiej opanować narty, gdyż pozycja, w jakiej się znajdują, jest dla nich bardziej naturalna niż stanie bokiem na desce. Z kolei nastolatki oraz dorośli – cechujący się o wiele lepszą koordynacją – szybciej zrozumieją podstawy snowboardu. Mniejsza ilość zmiennych sprawia, że deska jest względnie prostsza do opanowania, chociaż trzeba przyzwyczaić się do uczucia „związanych stóp” oraz niemożności podparcia się kijkiem lub nogą.

Która dyscyplina jest bardziej wymagająca fizycznie?

W tej kategorii obydwa sporty prezentują nieco inny zestaw wymagań. Narty obciążają uda, podudzia, łydki, mięśnie pośladków, a także ramiona, jeżeli często korzystamy z kijków. Z kolei snowboard wymaga wzmożonego wysiłku wymienionych powyżej części ciała – oprócz ramion – lecz dodatkowo angażuje obręcz biodrową, mięśnie pleców oraz brzucha. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, ponieważ dla niektórych osób snowboard może być zbyt wymagający, a przez to mniej satysfakcjonujący niż narty. Dobrze mieć też na uwadze, że w przypadku obydwu dyscyplin musimy odpowiednio przygotować nasze ciało do wysiłku. Aktywność fizyczna powinna objąć regularną gimnastykę, ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz mające na celu poprawienie elastyczności stawów.

Na stoku

Narty mają dużą przewagę nad deską podczas korzystania z wyciągów. Nawet początkujący narciarze nie mają dużych problemów przy korzystaniu z orczyka, podobnie rzecz się ma z wyciągiem krzesełkowym. Snowboardziści muszę ustawić się bokiem do wyciągu, co może nastręczać trudności nowicjuszom. Również zejście z krzesełka wymaga praktyki, aby nie potknąć się o własną deskę. Narty są również poręczniejsze podczas przygotowań do jazdy, chociaż buty snowboardowe mogą być wygodniejsze podczas chodzenia, co z kolei wymaga lepszego dopasowania klamer przy desce. Warto jednak nadmienić, że dla doświadczonych sportowców te różnice są niezauważalne.

Pod względem radości z jazdy obydwie dyscypliny dostarczają wrażeń na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy preferujemy szybkie zjazdy, slalomy, skoki, czy też akrobacje, szusowanie na nartach i desce stanowi wspaniałą zabawę.

Koszt

Patrząc na ceny ponownie nie zauważymy specjalnych różnic pomiędzy nartami oraz snowboardem. Dlaczego? Po pierwsze chcemy zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo bez względu na to, którą dyscyplinę wybierzemy, a to wiąże się z kupnem renomowanego sprzętu. W tym wypadku pożyczki internetowemogą być szybkim sposobem, na zdobycie odpowiednich środków. Po drugie sprzęt narciarski i snowboardowy to podobny wydatek, a część akcesoriów oraz ubioru jest wymienna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.