Akcesoria do gramofonu - zadbaj o środki do czyszczenia

Akcesoria do gramofonu – zadbaj o środki do czyszczenia

przez | 28 grudnia 2021

Współczesne gramofony są niezwykle zaawansowanymi konstrukcjami, dzięki czemu mogą genialnie odwzorować dźwięki zapisane na płycie winylowej. Najważniejszymi elementami, bez których gramofon nie mógłby istnieć są między innymi: plinta, ramię gramofonowe, wkładka gramofonowa, wkładki MM (moving magnet) i MC (moving coil).

Akcesoria do gramofonu to ważna sfera w kwestii dbałości o oryginalny sprzęt. Gramofon to jeden z pierwszych urządzeń, które odtwarzały muzykę. Pierwotnie nazywały się fonografami, a ich protoplastą był Thomas Edison. Pierwszy  listopada gramofon i jako projekt Emila Berlinera zarejestrowany został w Urzędzie Patentowym 8 listopada 1887 roku. Obecnie poza różnego rodzaju gramofonami, w sprzedaży dostępne są także akcesoria do gramofonu.

Plinta jest głównym elementem gramofonu. Nazywa się ją obudową, chassisem, a nawet podstawą. To do niej montowane jest ramię gramofonowe, wraz z silnikiem i talerzem. Plinta wykonana jest z różnych materiałów: plastiku, drewna, akrylu i aluminium. Można dokupić dodatkowe akcesoria do gramofonu związane z plintą, na przykład sub-chassis, dzięki któremu budowa staje się “kanapkowa”, ma kilka warstw i lepiej izoluje drgania przenoszone na ramię i na wkładkę.

 Ramię gramofonowe – kształt, długość i materiał

Drugim niezwykle ważnym elementem gramofonu jest ramię gramofonowe. Istotne w nim są: kształt, długość oraz materiał, z którego zostało wykonane. Dzięki ramieniu możliwym jest montaż wkładki i jej właściwe wyważenie. To wpływa bowiem na nacisk igły na płytę. Popularne są ramiona karbonowe i aluminiowe. Kształt ramienia ma wpływ na jakość odwzorowania dźwięków, ponieważ wkładka przesuwająca się po promieniu czyni odczyt bardziej precyzyjnym.

 Jak pielęgnować sprzęt?

Dzięki wkładce gramofonowej możliwy jest odczyt. Zbudowana jest z igły, magnesu, korpusu, cewki, bolców wyjściowych, resora, nabiegunników i cięgna zawieszenia. To wkładka decyduje o finalnej jakości wydobywanego dźwięku. Do pielęgnacji sprzętu warto dodatkowo zakupić akcesoria do gramofonu, takie jak szczoteczka do czyszczenia płyt winylowych, szczoteczka do igły gramofonowej, mata korkowa, docisk do winyli czy myjka czyszcząca płyty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *